2008
 
media

in the press, web

 

  

 

24.09.2008

TV Biznes - Poznań

relacja z koncertu

 

 

klip video (12038KB)

 

 

 

14.09.2008

Poznań - Tomasz Janas

 

Recenzja muzycznego projektu "Operacja media"
Tomasz Janas
2008-09-14, ostatnia aktualizacja 2008-09-14 16:52

W piątkowy wieczór na Zamkowym Dziedzińcu projekt "Operacja media" zaprezentował poznański Reportaż wraz z Chrisem Cutlerem.

Żyjemy w świecie zdominowanym przez media. Dajmy się prowokować i manipulować, czasem nie wiemy już, co jest realną rzeczywistością, a co tylko wirtualną. Przyzwyczailiśmy się do życia w nieustannym szumie - szemrzących radioodbiorników, błyskających ekranów telewizorów. Wszystko zdaje się być jednym wielkim kolażem, w którym większość zdarzeń błyskawicznie popada w banał. Tak można by zinterpretować rzeczywistość zaprezentowaną podczas piątkowego koncertu - spektaklu muzycznego przez zespół Reportaż. Projekt zatytułowali "Operacja media". Trudno o bardziej wyrazistą nazwę przedsięwzięcia. Nie chodziło w nim o szczegółową wiwisekcję i analizę medialnych mechanizmów, raczej o skrótowe wskazanie impulsów, które uzależniają wielu z nas. Hasło "operacja" sami artyści potraktowali bardzo dosłownie. Stosownie do tematu wieczoru mieliśmy przygotowaną scenografię. Na estradzie migały włączone telewizory nadające reklamowo-newsową papkę, tuż nad muzykami lśniły lampy rodem z sali operacyjnej, a grający na instrumentach klawiszowych Witold Oleszak miał na sobie lekarski fartuch. Najważniejszym elementem w tym rozbudowanym systemie znaków i symboli była jednak oczywiście muzyka. Również i w tym sensie piątkowy wieczór był szczególnie atrakcyjny. Oto bowiem duet Andrzej Karpiński - Witold Oleszak, którzy od pewnego czasu tworzą aktualny skład Reportażu, został wzmocniony na ten wieczór przez legendarnego Chrisa Cutlera. Co ciekawe, zarówno Cutler jak i Karpiński zagrali tym razem na, w miarę tradycyjnych, zestawach perkusyjnych. Obaj specjalizują się bowiem w graniu na perkusji wzmocnionej elektronicznymi przetwornikami dźwięku. Tym razem elektronika też brzmiała, ale niezależnie od bębnienia. A perkusja była tego wieczora w centrum zdarzeń. Słuchaliśmy wielu mocnych, silnie zrytmizowanych struktur brzmieniowych. Pojawiło się też oczywiście sporo sprzężeń, szumów, szmerów. Całość balansowała między rockowym dynamizmem, dalekim wspomnieniem etno a współczesną awangardą i muzyką elektroniczną. Mógłby ktoś powiedzieć, że to, co artyści chcieli przekazać, to prawdy oczywiste, wręcz banalne. Tyle że nawet takie warto sobie raz na jakiś czas uświadamiać. Zwłaszcza kiedy są przedstawione w ciekawej konwencji.
W muzyce było sporo partii improwizowanych. Było jednak i kilka słabszych momentów, także w sensie przekazu słownego. Kiedy Karpiński odczytywał powyrywane z kontekstu krótkie fragmenty zdań, całość nabierała lekko absurdalnych znaczeń - zabawnych, ale i godnych refleksji. Gorzej było z własnymi tekstami o artystach i ich gnuśności. Te, przyznajmy, bywały momentami dość pretensjonalne. Najlepiej byłoby więc potraktować termin "projekt" jako działanie, które będzie się dalej rozwijało. W "Operacji media" jest bowiem sporo świetnych pomysłów godnych rozwinięcia. Być może przypomną one słuchaczom, by z nieco większym dystansem traktować rzeczywistość kreowaną przez media.

 

12.09.2008

Poznań (Co jest grane) - Tomasz Janas

Co nam mówi Reportaż? To, co myśli o mediach
Tomasz Janas
2008-09-10, ostatnia aktualizacja 2008-09-10 18:47

"Operacja media" to najnowszy projekt rockowej grupy Reportaż, który zostanie zaprezentowany w piątkowy wieczór na Dziedzińcu Zamkowym. Atrakcji dodaje fakt, że zespół będzie wspomagany przez legendę rockowej awangardy, Chrisa Cutlera.

Co ciekawe, zarówno Cutler, jak i lider Reportażu Andrzej Karpiński grają na perkusji. Tyle że zazwyczaj jest to w ich przypadku instrument wspomagany elektronicznymi przetwornikami dźwięku, budujący coś więcej niż tylko rytmiczną podstawę. Nie ma więc ryzyka, że dla obu muzyków "nie wystarczy miejsca" we wspólnym projekcie, zwłaszcza że w proponowanej przez obu avantrockowej konwencji perkusja pełni rozmaite funkcje. Przypomnijmy, że Karpiński jeszcze niedawno grywał solowe koncerty, posługując się tylko perkusją - oczywiście wzmocnioną elektronicznymi przetwornikami - oraz głosem.
Można chyba powiedzieć, że Cutler bywa postrzegany jako ktoś w rodzaju wzorca - nie tylko dla Karpińskiego. Uobecnia przykład twórcy, który, mając w biografii znaczące rockowe dokonania, nigdy nie popłynął w stronę pop music. Jest intelektualistą, autorem ważnych książek dotyczących teorii muzyki, dziennikarzem, a zarazem praktykiem - zarówno jako muzyk koncertujący, jak i wydawca. Prowadzona przez niego oficyna Recommended Records również ma swoje miejsce w rockowej historii. Przypomnijmy przy okazji kolejne związki między bohaterami piątkowego koncertu - właśnie w Recommended wydawał przed laty swoje płyty poznański Reportaż.

Cutler był już w Poznaniu sześć lat temu. Kłopoty techniczne sprawiły jednak wówczas, że nie zagrał koncertu. Artysta ten ponad trzy dekady temu był stałym współpracownikiem wielkiego Freda Fritha. Grali obok siebie m.in. w zespołach Henry Cow czy Art Bears, legendach rockowej awangardy. W późniejszych latach Cutler współpracował też m.in. z innymi wielkimi zespołami - Residents czy Pere Ubu.
Reportaż to przede wszystkim wspominany performer, autor tekstów, kompozytor, perkusista Andrzej Karpiński, stojący na czele grupy od ponad dwóch dekad. W ostatnich kilku latach wydał trzy świetne płyty: "Gulasz z serc", "Muzyka do tańca" oraz "Bezsensory". W nagraniu ostatniej ze wspomnianych płyt lidera wspierał grający na fortepianie elektrycznym Witold Oleszak, uzupełniający aktualny skład zespołu. W ostatnich latach lider Reportażu współpracował także m.in. z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim, francuskim gitarzystą Nicolasem Chatenoud czy grającym na lirze korbowej Pascalem Lefeuvrem.
O projekcie „Operacja media” dowiadujemy się na razie tyle, ile mówią materiały zapowiadające to wydarzenie. Czytamy tam, że ów muzyczny spektakl „odnosi się do roli mediów we współczesnym świecie, widzianych przez muzyków z perspektywy Polski. Teksty, na które składają się głównie wyrwane z kontekstu fragmenty codziennej prasy, prezentowane są w formie melodeklamacji. Muzycy imitują odgłosy radia, telewizji i druku, przeprowadzając operację na «chorych » urządzeniach powielających. Atmosferę projektu uzupełnia specjalna scenografia”.

Początek w piątek o godz. 20, bilety kosztują 20 zł.

 

 

 

 

 

11.09.2008

zapowiedź koncertu Reportażu "Operacja Media" w poznańskim Centrum Kultury Zamek

TVP 3 Poznań "Teleskop", autor - Agnieszka Nawrocka, Dariusz Wasilewski

 

klip video (2836KB)

 

 

 

 

Centrum Kultury Zamek - Poznań. Reklama koncertu.

 

 

 

04.04.2008

Poznań (Co jest grane) - Tomasz Janas 

 

 

 

04.04.2008

Radio Afera Poznań - spot reklamujący koncert 

 

plik audio (638KB)

 

 

 

 


To jest oficjalna strona Andrzeja Karpińskiego działającego pod nazwą Reportaż. Wykorzystywanie, bez zgody autora, zamieszczonych tutaj, chronionych prawnie tekstów, ilustracji, zdjęć i dźwięków będzie przestępstwem! All rights reserved. No part of this publication may be reproduced, stored in a terieval system or transmitted in any form, or by any means, electronic, photocopying or otherwise, without the prior written permission of the Publishers; Karpiński - Reportaz. C`est un site officiel d`André Karpiński existant sous le nom du Reportaż.Ulilisation,sans autorisation de l`auteur,des textes,illustrations,photos,sons,est illégale. Das ist die offizielle Internetseite von Andrzej Karpiński und Reportaż – Gruppe. Die Verbreitung von den hier veröffentlichten rechtlich geschützten Bildern, Graphiken, Illustrationen, Photos, Texten oder Klängen ohne Genehmigung des Autors ist untersagt. karpina@reportaz.com

 

 

 

 

 

CURRENT EVENTS:

 

 

 

25.11.2008 

koncert REPORTAŻ "OPERACJA MEDIA"

(Karpiński, Oleszak, Cutler)

festiwal ALTERNATIVA

Archa Theatre - Praga

 

 

 

 

 DISTRIBUTIONS

AND LABELS:

 

 

BEZSENSORY CD
2006
Karpiński / Oleszak
Cuneiform Records Recommended Records ARS2
Serpent


 MUZYKA DO TAŃCA CD
2003
Karpiński
 
Cuneiform Records Serpent

Multikulti
Recommended Records
 
ARS2 


  

GULASZ Z SERC CD
2003
Karpiński
  

 Cuneiform Records Recommended Records ARS2
 
Serpent
  Multikulti

  

UP THE RIVER vinyl LP
1989
Dąbrowski / Karpiński / Paluch

 Recommended Records

  

WYBÓR vinyl LP
1987
Dąbrowski / Karpiński /
Łakomy / Paluch
Tonpress 
ARS2

 

  

RE RECORDS QUARTERLY
Vol.1 No.2  vinyl LP
1988
 Hałas / Karpiński / Łakomy

Recommended Records