2004

osoby, wydarzenia / people, events

 

 

8 grudnia 2004r.

Poznań / Skórzewo

 

Reportaż zostaje zaproszony przez dawnego muzyka Reportażu Jacka Hałasa do projektu THE BOOK na improwizowany koncert ze znanym francuskim lirnikiem Pascalem Lefeuvre. Wydarzeniem było nie tylko poznanie Pascala ale i to, że Jacek ma ochotę powrócić do muzyki rockowej, eksperymentalnej, że jest możliwy z nim kolejny duet np. na akordeon preparowany i instrumenty ludowe. Pascal, lirnik o niewiarygodnej technice gry, również pokazał fascynacje rockowe, refleks i wszystko co jest potrzebne w atrakcyjnej improwizacji.

Andrzej Karpiński i Pascal Lefeuvre...

 

 

O Pascalu Lefeuvre (wyciąg z prasy):

Urodzony w 1957 roku w Epernay (Francja), w 1969 roku rozpoczął naukę gry na gitarze klasycznej. Jego pierwsze spotkanie z lirą korbową miało miejsce w 1976 roku. Temu właśnie instrumentowi poświęcił się później całkowicie. Sam mówi, że lira zafascynowała go w jakiś fizyczny wręcz sposób: „...lira jest czymś fizycznym, jest instrumentem, który pociąga w dziki, pierwotny sposób...” I jakkolwiek jego główna (i najszerzej znana) działalność muzyczna związana jest z nurtem muzyki średniowiecznej i, w taki czy inny sposób, tradycyjnej, należy do tego pokolenia lirników, którzy wyprowadzili ten instrument poza konwencjonalne ścieżki i otworzyli mu furtkę do świata muzyki współczesnej. Znany jest głównie jako współtwórca i członek takich zespołów jak „Tre Fontane” i „Viellistic Orchestra”. Z „Tre Fontane” od 1986 roku wykonuje muzykę średniowieczną – pieśni trubadurów, poezję akwitańską, pieśni katalońskie i arabo-andaluzyjskie... „Viellistic Orchestra” (10 lir i perkusja), której jest dyrektorem artystycznym jest, jak twierdzi, rodzajem spełniającego się snu o muzyce lirniczej i laboratorium instrumentu. Wyrosła z francuskiej tradycji lirniczej, wykonuje muzykę pisaną współcześnie, zazwyczaj na ten właśnie szczególny skład.

Z obydwoma zespołami Pascal Lefeuvre koncertował wielokrotnie w całej Europie i na świecie, na wszystkich większych festiwalach tak związanych ze średniowieczem, jak i z jazzem. Jego działalność muzyczna jest jednak znacznie szersza. Jako wielbiciel jazzu kładący duży nacisk na znaczenie improwizacji w muzyce, a także jako zwolennik poglądu, że aby muzyka była żywa, musi móc się wpisać w aktualny pejzaż muzyczny, od samego początku swojej pracy z lirą korbową dążył do tego, by odnaleźć dla tego archaicznego instrumentu miejsce we współczesnym świecie. Szukał nie tylko nowej muzyki na lirę, ale także nowych brzmień w samej lirze już w pierwszym założonym przez siebie w 1978 roku trio Le Meur. Grał i gra jazz (jak choćby z NOE Jazz Trio), etnojazz (kwartet Alicante), współpracuje z muzykami jazzowymi i współczesnymi kompozytorami. W rozmaitych składach grał też muzykę takich twórców jak Bela Bartok i Stockhausen. Od lat prowadzi warsztaty i gra muzyczne spektakle edukacyjne dla młodzieży. Jest autorem muzyki do licznych przedstawień teatralnych.

W swojej dyskografii ma ponad trzydzieści płyt nagranych z różnymi grupami. O sobie mówi, że choć początki jego spotkania z lirą związane są z muzyką tradycyjną, jest kimś eklektycznym. O lirze natomiast, że to „maszyna do dźwięków, hałasów i obrazów”.

 

 

28 września 2004r.

 

Reportaż w kolejnym duecie z pianistą Witoldem Oleszakiem. Witek wprowadził do duetu fortepian, a na drugiej klawiaturze uruchamiał z mojego modułu MU-50 ksylofon i dzwonki. Z biegiem prób jego fortepian stawał się coraz "cięższy", mniej czytelny, podążał w kierunku absolutnej destrukcji tonalnej i rytmicznej. Witek jest jak sam przyznaje fanatykiem destrukcji, ale jej nadmiar zaczął mnie z czasem męczyć. Ustaliliśmy więc rozsądne proporcje i rozpoczęły się serie improwizowanych prób. Do wydarzeń tego roku zaliczam spotkanie z Witkiem, bo jest pianistą z dużym temperamentem, a jego radykalnie odmienne od moich poglądy na muzykę dają ciekawe rezultaty. W improwizacjach i tak podążamy w stronę tego co nas łączy a nie dzieli...

Oleszak / Karpiński

 

Witold Oleszak: ur. 1970r. Piła (fortepian, klawiatury) z grupą Reportaż duchem od 1985r., a aktywnie od jesieni 2004r.
wykształcenie: przedszkole muzyczne w Pile i Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej
fascynacje i wpływy: twórczość kompozytorska Andrzeja Panufnika, Tomasza Sikorskiego, Lidii Zielińskiej, koncepcja komplementarności zjawisk I. Xenakisa, Andrzej Żuławski "Opętanie", David Cronenberg "Crash", wcześniej nurty RIO i ZEUHL oraz ekstremalne odmiany Hard-Core, Trash i Noise, jeszcze wcześniej dźwięki radia ustawionego pomiędzy stacjami i moment strojenia orkiestry.

współpraca: W latach 1985-86 współtworzył (najczęściej w jednym składzie) różne formacje z nurtu Hard-Core Punk. W 1986 roku zastąpił na klawiszach Gosię w grupie „Krew” tworzącej podziemie poznańskiego podziemia muzycznego. Z „Krwią”, w latach 1986-1988 wystąpił w kilku koncertach i przedstawieniach teatralnych, między innymi w spektakularnym występie z grupą „Swans” na festiwalu „Poza Kontrolą’87”, kiedy to zdezorientowana publiczność przybyła na wieczór awangardy myślała, że wysłucha koncertu warszawskiej pop-rockowej kapeli „The Krew”. 1989 to rok dekompozycji, to początek niemuzycznych studiów, podróży po Europie, budowy własnego języka dźwiękowego i wewnętrznej dezintegracji. Po nieudanych kilku próbach zebrania składu własnego zespołu „Syntax Error” nastąpił powrót w 2002 roku do Poznania. W roku następnym, ożywienie działalności muzycznej REPORTAŻU stworzył splot sytuacji umożliwiających współpracę i aktywność koncertową z tą grupą.

inne fascynacje: tanie wino, kino zależne, grafika, język japoński, przykłady niezłomnych postaw życiowych.

zawodowo: architekt nieprzystosowany

miejsce zamieszkania: Poznań
stan cywilny: rezerwacja
temat życia: rozkład, korozja i procesy nieodwracalne

narzędzia: dwa pełnowymiarowe parapety „Doepfer” i wszystko co można z nimi łączyć, teremin (w budowie), Kurzweil Micropiano, ołówek, kartka papieru

 

 

 

 

4 stycznia 2004r.

Reportaż nawiązuje kontakt z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim i rozpoczyna aktywność koncertową. Niestety odbyło się tylko kilka prób i nie zdążyliśmy się dobrze, muzycznie poznać. Bogdan mieszka w Sosnowcu, a próby ze względów technicznych muszą odbywać się u mnie w Poznaniu. Tak więc obecna współpraca i gotowość koncertowa opiera się o serię prób, na których przygotowaliśmy z Bogdanem bardzo interesujące rozwiązania do improwizowanych koncertów. Bogdan zaproponował bogate, harmonicznie zwielokrotnione brzmienie kontrabasu. Jego gra była prawie pozbawiona "surowego" instrumentu. Duże nasycenie efektami elektronicznymi dawało z moim zestawem perkusyjnym wiele możliwości brzmieniowych (czasami aż za dużo). Jednak dotychczasowe koncerty można zaliczyć do udanych i oby nie ostatnich!

Mizerski  / Karpiński

 

 

 

Bogdan Mizerski ur.1955r. (kontrabas i harmonizer) z grupą Reportaż od stycznia 2004r. do lipca 2005r.
wykształcenie: ....................................................................
fascynacje i wpływy: ...........................................................

..........................................................................................

...........................................................................................

...........................................................................................

współpraca:

Od 1980 r. gra koncerty solowe, od 1978 z poetą, tłumaczem i eseistą Tadeuszem Sławkiem prezentuje niekonwencjonalne koncerty integrujące słowo z dźwiękiem („Eseje na głos i kontrabas”). Od 1985 roku występuje z recitalem Puć tu do mnie wg Witkacego, komponuje i nagrywa muzykę dla teatru, filmu, pantomimy, współpracuje z teatrem Elizabeth Czerczuk w Paryżu, Teatrem Witkacego w Zakopanem, Teatrem IOTA Zbigniewa Waszkielewicza.

Występował z amerykańskim rabinem Shlomo Carlebachem, oraz z tancerką Ilianą Alvarado i Almą Yoray (USA). Zrealizował autorskie formy filmowe „Galeria dźwięku”, łącząc własną muzykę ze współczesnym malarstwem polskim (Zdzisław Beksiński, Magdalena Abakanowicz, Henryk Waniek, Andrzej Szewczyk, Jerzy Duda-Gracz, Roman Kalarus). Wraz z Krzysztofem Knittlem, Mieczysławem Litwińskim i Tadeuszem Sławkiem tworzył zespół  „Light from Poland” (1985-1987). W latach 1987-1991 prowadził własny zespół bluesowy „Blustro” (Festiwal Jarocin ’88, Rawa Blues ’88-91). W 1982 roku, grając w Zespole Pieśni i Tańca Uniwersytetu Śląskiego miał zaszczyt wystąpić dla Papieża Jana Pawła II w Castel Gandolfo.

Występował na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Avignon 2000 (Francja; z teatrem Elizabeth Czerczuk), oraz na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Eksperymentalnych Kair ’98 (z Teatrem Witkacego). Skomponował muzykę do plenerowego widowiska Światło i dźwięk (300 tysięcy widzów) na VI Międzynarodowy Pokaz Pirotechniki i Laserów, Olsztyn 1998. Wystąpił solo, grając transkrypcje utworów Beatlesów na stadionie, podczas festiwalu „Beatlemania” w ZSRR (1989). Grał live music do projekcji niemego filmu pt.: Gabinet doktora Caligari (reż. Robert Wiene, Budapeszt 1995), grał muzykę do prezentacji awangardowej kolekcji pokazu mody, grał na wernisażach współczesnego malarstwa – Z. Beksiński, A. Szewczyk (BWA, Katowice 1995, 1996).

Grał w zespołach: „Strajk 80”, „Orator Magic”, „Asocjacja Andrzeja Przybielskiego”; w latach 1982-1983 z grupą przyjaciół Krzysztofa Knittla uczestniczył w podziemnych koncertach „Solidarności” (Warszawa, Gdańsk, Łódź).

inne fascynacje: .........................................................................................................................

zawodowo: muzyk

miejsce zamieszkania: Sosnowiec
stan cywilny: Bożena i syn Fryderyk.
temat życia: .................................................................................................................................................

narzędzia: ................................................................................................................................................

 

 

 


To jest oficjalna strona Andrzeja Karpińskiego działającego pod nazwą Reportaż. Wykorzystywanie, bez zgody autora, zamieszczonych tutaj, chronionych prawnie tekstów, ilustracji, zdjęć i dźwięków będzie przestępstwem! All rights reserved. No part of this publication may be reproduced, stored in a terieval system or transmitted in any form, or by any means, electronic, photocopying or otherwise, without the prior written permission of the Publishers; Karpiński - Reportaz. C`est un site officiel d`André Karpiński existant sous le nom du Reportaż.Ulilisation,sans autorisation de l`auteur,des textes,illustrations,photos,sons,est illégale. Das ist die offizielle Internetseite von Andrzej Karpiński und Reportaż – Gruppe. Die Verbreitung von den hier veröffentlichten rechtlich geschützten Bildern, Graphiken, Illustrationen, Photos, Texten oder Klängen ohne Genehmigung des Autors ist untersagt. karpina@reportaz.com

 

 

 

 

 

CURRENT EVENTS:

 

 

 

 

 

 DISTRIBUTIONS

AND LABELS:

 

 

BEZSENSORY CD
2006
Karpiński / Oleszak
Cuneiform Records Recommended Records ARS2
Serpent


 MUZYKA DO TAŃCA CD
2003
Karpiński
 
Cuneiform Records Serpent

Multikulti
Recommended Records
 
ARS2 


  

GULASZ Z SERC CD
2003
Karpiński
  

 Cuneiform Records Recommended Records ARS2
 
Serpent
  Multikulti

  

UP THE RIVER vinyl LP
1989
Dąbrowski / Karpiński / Paluch

 Recommended Records

  

WYBÓR vinyl LP
1987
Dąbrowski / Karpiński /
Łakomy / Paluch
Tonpress 
ARS2

 

  

RE RECORDS QUARTERLY
Vol.1 No.2  vinyl LP
1988
 Hałas / Karpiński / Łakomy

Recommended Records

 

 

 

 

 

 

 DISTRIBUTIONS

AND LABELS:

 

 

BEZSENSORY CD
2006
Karpiński / Oleszak
Cuneiform Records Recommended Records ARS2
Serpent


 MUZYKA DO TAŃCA CD
2003
Karpiński
 
Cuneiform Records Serpent

Multikulti
Recommended Records
 
ARS2 


  

GULASZ Z SERC CD
2003
Karpiński
  

 Cuneiform Records Recommended Records ARS2
 
Serpent
  Multikulti

  

UP THE RIVER vinyl LP
1989
Dąbrowski / Karpiński / Paluch

 Recommended Records

  

WYBÓR vinyl LP
1987
Dąbrowski / Karpiński /
Łakomy / Paluch
Tonpress 
ARS2

 

  

RE RECORDS QUARTERLY
Vol.1 No.2  vinyl LP
1988
 Hałas / Karpiński / Łakomy

Recommended Records