2014
 
media

in the press, web

 

  

 

20.02.2014

TVP Poznań - Teleskop

zapowiedź koncertu "Głos z Wielkopolski czyli Domowy Wyrób Kiełbas"

 

 

17.02.2014

Radio Merkury Poznań

Mariusz Kwaśniewski

audycja reklamująca "Głos z Wielkopolski czyli Domowy Wyrób Kiełbas"

 

 

(plik audio 19 700 MB)

 

24.02.2014

Portal Muzyka.pl

Tomasz Nowak

recenzja koncertu "Głos z Wielkopolski czyli Domowy Wyrób Kiełbas"

Raport z rzeczywistości - Reportaż w Nowej Gazowni, Poznań (22.02.14 r.)

Poniedziałek, 24 lutego 2014 roku

 

"Każdy reportaż jest jeden, niepowtarzalny, niesie inną treść" stwierdziła na wstępie do sobotniego występu Marzena Karpińska. I faktycznie, przybyli na koncert Reportażu stali się świadkami osobliwego dźwiękowo-tekstowego misterium, który już samą odwagą, niezbicie dowiódł muzycznej niepowtarzalności. Tego, że muzyczny eksperyment to niekoniecznie powódź chaosu, a umiejętność, sztuka panowania nad dźwiękiem. 


Występ ten stanowił esencję Reportażu – tego z początków istnienia i tego, czym jest znów od niedawna, odkąd stał się duetem małżeństwa Karpińskich. Jego "eksperymenty na słowo, głos i perkusję" wyrastają wprost z pnia twórczości pionierów elektroniki, takich jak Karlheinz Stockhausen. I idąc dalej tworzą obecnie przedziwną historyczno-muzyczną glosę do rzeczywistości – ot, reportaż. Sprowadzony do sedna bardzo oszczędnym oświetleniem i minimalistyczną scenografią.
 


Półtoragodzinny występ tworzy pięć kompozycji – nowych i rearanżowanych z najwcześniejszego okresu twórczości zespołu. Całość jest wyprawą w epokę minioną, a właściwie w naszym kraju nigdy nie byłą – psychodelii przełomu lat 60. i 70. I to nie wydaniu anglosaskim, ale bardziej krautockowym. Wielowarstwowe kompozycje z nakładanych na siebie, zgrywanych i pętlonych na bieżąco wokaliz, czasem pojedynczych słów, a czasem zaśpiewów budują niezwykła progresję. Wspomagają ją przestrzenne tła, liczne przetworzenia, a wreszcie mówiąca różnymi językami perkusja Andrzeja Karpińskiego.

 
Wstęp do kolejnych odcinków tych muzyczno-wokalnych medytacji stanowiły teksty czytane przez Marzenę Karpińską. Zaczerpnięte z "Encyklopedii Staropolskiej" Aleksandra Brücknera z 1937 r. dobrane zostały pod tytuł koncertu: "Głos z wielkopolski, czyli domowy wyrób kiełbas". Za ich pośrednictwem, podążając za obserwacjami autorów tej słynnej publikacji, duet buduje portret Wielkopolski i Wielkopolanina na przestrzeni wieków. I choć Reportaż to formacja na wskroś poznańska, nie jest to bynajmniej portret przychylny.
A puentę czytanych przez Marzenę fragmentów stanowią wyśpiewywane z niemal punkowym zacięciem przez Andrzeja krótkie i tym samym jeszcze bardziej dosadne komentarze. 


"Reportaż koncertuje rzadko" – poinformowała jeszcze na wstępie Karpińska. Dopiero jednak na końcu stało się jasne, iż rzeczywiście uczestniczyło się w wydarzeniu niezwykłym. Że to naprawdę okazja. Nie tylko dlatego, iż zespół faktycznie pojawia się na scenie sporadyczne, a przez zmiany składu zobaczyć go dwukrotnie w tym samym zestawieniu praktycznie nie sposób. Ale również dlatego, że rzadko kto już ma odwagę występować z tak otwarcie eksperymentalnym programem, idącym pod prąd modom i – powiedzmy szczerze – kierowanym do umiejących to docenić. Wszystkich, bo nie tylko wyrobionych koneserów.

 

Tomek Nowak 

 


To jest oficjalna strona Andrzeja Karpińskiego działającego pod nazwą Reportaż. Wykorzystywanie, bez zgody autora, zamieszczonych tutaj, chronionych prawnie tekstów, ilustracji, zdjęć i dźwięków będzie przestępstwem! All rights reserved. No part of this publication may be reproduced, stored in a terieval system or transmitted in any form, or by any means, electronic, photocopying or otherwise, without the prior written permission of the Publishers; Karpiński - Reportaz. C`est un site officiel d`André Karpiński existant sous le nom du Reportaż.Ulilisation,sans autorisation de l`auteur,des textes,illustrations,photos,sons,est illégale. Das ist die offizielle Internetseite von Andrzej Karpiński und Reportaż – Gruppe. Die Verbreitung von den hier veröffentlichten rechtlich geschützten Bildern, Graphiken, Illustrationen, Photos, Texten oder Klängen ohne Genehmigung des Autors ist untersagt. karpina@reportaz.com

 

 

 

 

 

CURRENT EVENTS:

 

 

 

25.11.2008 

koncert REPORTAŻ "OPERACJA MEDIA"

(Karpiński, Oleszak, Cutler)

festiwal ALTERNATIVA

Archa Theatre - Praga

 

 

 

 

 DISTRIBUTIONS

AND LABELS:

 

 

BEZSENSORY CD
2006
Karpiński / Oleszak
Cuneiform Records Recommended Records ARS2
Serpent


 MUZYKA DO TAŃCA CD
2003
Karpiński
 
Cuneiform Records Serpent

Multikulti
Recommended Records
 
ARS2 


  

GULASZ Z SERC CD
2003
Karpiński
  

 Cuneiform Records Recommended Records ARS2
 
Serpent
  Multikulti

  

UP THE RIVER vinyl LP
1989
Dąbrowski / Karpiński / Paluch

 Recommended Records

  

WYBÓR vinyl LP
1987
Dąbrowski / Karpiński /
Łakomy / Paluch
Tonpress 
ARS2

 

  

RE RECORDS QUARTERLY
Vol.1 No.2  vinyl LP
1988
 Hałas / Karpiński / Łakomy

Recommended Records